Čísla týkající se plýtvání jídlem jsou strašidelná a díky tomu rozhodně pomáhají lidem představit si, jak velký problém jídelní odpad představuje.
- Každý rok vyhodí zákazníci v bohatých zemí tolik jídla, kolik tvoří čistá produkce potravin v subsaharské Africe. (zdroj: UNEP)
- Na vypěstování jídla, které jde do odpadků, se ročně využívá 1,4 miliardy hektarů, což je 28 % světové zemědělské půdy. (zdroj: FAO)
- Farmáři vědí, že supermarkety vykupují jen potraviny bez vady, takže často vypěstují mnohem více, než prodají, aby mohli vybrat nejlepší kousky, a zbytek vyhodí. (zdroj: Také Part)
- Nejvíce se plýtvá chlebem. Podle článku z roku 2014, který uveřejnil britský Guardian, se každý den ocitne v koších ve Velké Británii 24 milionů plátků chleba.
- V roce 2012 uveřejnil Forbes.com, že v Evropské unii se vyhodí téměř polovina všeho vypěstovaného ovoce a zeleniny.
- Množství vody potřebné na produkci jídla, které pak vyhodíme (což je 250 km3) je trojnásobek objemu vody v Ženevském jezeře. (zdroj: FAO)
- Domácí kompostování může zachránit až 150 kg jídelního odpadu na rodinu ročně, o které se nemusí postarat firmy odvážející odpad. (zdroj: FAO)
- Potravinový odpad je zodpovědný za produkci asi sedmi procent skleníkových plynů. (zdroj: Waste and Resources Action Programme)
- Zhruba jedna miliarda lidí na světě hladoví. Na druhé straně 1,5 miliardy lidí trpí nadváhou a 400 milionů z nás je obézních. (zdroj: Say No to Food Waste)
- Můžete nějak pomoci i vy? Samozřejmě! Kupujte nedokonalé potraviny – i křivé mrkve chutnají dobře a supermarkety přestanou argumentovat tím, že ošklivé jídlo si nikdo nekoupí. Nakupujte přímo u farmářů a pěstitelů. Dojídejte nebo využívejte zbytky na další vaření. Nakládejte a zavařujte. A to co už opravdu musíte vyhodit, dejte na kompost – zahradní nebo domácí.
10 věcí, které jste nevěděli o plýtvání jídlem (a co s tím můžete udělat vy)