Letošní rekordní 4. ročník Národní potravinové sbírky je již za námi a tak se většina klientů z neziskových organizací zapojených do sbírky po celé České republice mohou radovat z trvanlivých potravin a drogistického zboží.

Balíčky pomoci zamířily k matkám samoživitelkám, rodinám v nouzi, dětem v dětských domovech, hendikepovaným, seniorům nebo lidem bez domova. Rádi bychom se s Vámi podělili o milé děkovné dopisy, které dokládají smysluplnost sbírky a její konkrétní využití.

„Letos, stejně jako loni, jsme se do Národní potravinové sbírky zapojili v prodejně Kaufland v Litvínově. Při této akci jsme vybrali 724 kg trvanlivých potravin, které jsme rozdělili dle trvanlivosti a druhu. Poté jsme je ve spolupráci se sociálním odborem Magistrátu města Most přidělovali vytipovaným potřebným rodinám. Nejkrásnější momentem jsou pro nás slzící oči matek, jejich pevný upřímný stisk rukou a rozzářené oči dětí, kterým dáme do rukou pamlsky, které třeba nikdy neochutnali nebo jsou pro ně vzácností,“ popisuje své zkušenosti Karolína Kopáčková, sociální pracovnice z Domu romské kultury.

Pečovatelská služba Kroměříž se letos do Národní potravinové sbírky zapojila poprvé. „Měli jsme radost, že se sbírka vydařila. Rozhodli jsme se proto uspořádat posezení s našimi klienty ve společenské místnosti a předat jim potravinové balíčky. Samozřejmě jsme mysleli i na ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli dostavit a zavezli jim potraviny domů,“ říká František Lančík z Pečovatelské služby Kroměříž z.ú.

Dětský domov Tuchlov měl to štěstí, že se spolu s dětmi mohl zúčastnit potravinové sbírky v Kauflandu Teplice. „Za pomoci našich dětí a ochotných zaměstnanců Kauflandu se nám podařilo vybrat 543 kg potravin. Veliké poděkování patří všem dobrým lidem, kteří se do akce zapojili. Vážíme si takového projevu empatie a solidarity v naší společnosti. Darované potraviny nám poslouží následující týdny na vlastní víkendové vaření, kdy se za pomocí tet a strejdů děti učí sami připravovat celodenní stravu. Vaření je moc baví, a proto si myslíme, že budou v tomto ohledu lépe připravení než děti, které vyrůstají ve svých rodinách,“ komentuje Jan Blažek, ředitel Dětského domova Tuchlov.

Potraviny z NPS obdržela i Organizace Fokus, která pracuje s lidmi s duševním postižením. „Rádi bychom Vám touto cestou poděkovali za potravinovou pomoc, kterou jste nám v předvánoční době poskytli. Znamená pro nás mnoho. Měli jsme možnost upéct základní cukroví, připravit kvalitní obědy a zapojit klienty do jejich přípravy a naučit je pomalu ale jistě vařit. V jídelníčku našich klientů je taková změna stravy velmi vítána a my jsme rádi, že mají materiál k tomu, aby se mohli v kuchyni realizovat. Navíc tím zlepší i svou životosprávu. Skutečně děkujeme za vaši pomoc,“ tým chráněného bydlení spolu s klienty.

 

Dary z Národní potravinové sbírky na vánoční stůl