Už jen pár dní zbývá. 21. listopadu se v tuzemských obchodech napříč republikou začnou vybírat potraviny ve prospěch lidí zasažených chudobou. Do Národní potravinové sbírky se poprvé zapojí i Mateřská škola Uranie v Praze 7. Děti budou vyrábět zdravé svačiny, které nabídnou firmám v okolí výměnou za trvanlivé potraviny do sbírky.

Poprvé se do Národní potravinové sbírky zapojí také školy a školky. Například Mateřská škola Uranie z Prahy 7 oslovuje firmy v okolí, aby se i ony do potravinové sbírky zapojily.

Ilustrační snímek: Shutterstock
Ilustrační snímek: Shutterstock

„Tesco nám dodá potraviny na výrobu zdravých svačinek. Děti je budou připravovat s učitelkami a kuchařkami. Ty pak nabídneme firmám v okolí výměnou za trvanlivé potraviny do sbírky. Budete to taková symbolická výměna, která bude mít i vzdělávací přesah,“ vysvětluje princip spolupráce ředitelka školky Michaela Kuběnová.

V den sbírky uspořádá školka zároveň „pracovní sobotu“, kdy budou rodiče dětí rekultivovat školní zahradu a zapojí se i do dalších úklidových akcí. „Je to taková neformální akce. Máme tady sto šedesát dětí, naposledy se do ní zapojilo kolem osmdesáti rodičů, podobnou účast očekáváme i tentokrát. Věříme, že i rodiče nějaké potraviny přinesou,“ řekla ředitelka .

Zájem tohoto předškolního zařízení o komunitní spolupráci je nadstandardní, školka jí doslova žije. „Pokud jde o potravinovou sbírku, zatím jsme ve fázi příprav. Dětem vysvětlujeme, že na světě nejsou jen lidé, kteří se mají dobře. Snažíme se jim vštípit, že potravinami se neplýtvá,“ pokračuje Kuběnová.

Do sbírky se v Praze 7 zapojí poprvé také Základní škola Korunovační. „Potraviny poputují občanům, které doporučil sociální odbor naší radnice. Lidé, kteří se zapojí, pomohou matkám a dětem v azylových domech, seniorům a lidem bez domova,“ sdělila radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová.

Organizátoři budou rádi zejména za trvanlivé mléko, rýži, těstoviny, kečup, sladkosti pro děti, kojeneckou výživu nebo přesnídávky. „Všechny by měly mít dostatečnou dobu data spotřeby,“ upozornila Kratochvílová.

Zapojit se můžete i vy

Pomoci v Národní potravinové sbírce můžete i vy – jako dobrovolníci. Je to velmi snadné. Stačí vyplnit on-line přihlášku a dostanete přesné instrukce, jak se zapojit. REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ naleznete ZDE

Z nabídky řetězců, které se k Národní potravinové sbírce přidaly, si vyberete ten nejblíž svému bydlišti, a právě tam budete od zákazníků ochotných pomoci lidem v nouzi radit, jaký sortiment nakoupit. A pak od nich suroviny převezmete. Dostanete typickou světle modrou zástěru s logem košíku – a dál už stačí vlastně jen dobrá vůle a úsměv na tváři.

Pokud si na dobrovolničení netroufáte, ale chcete přispět – nakoupit a darovat, pak si můžete vybrat nejbližší obchod, který se ke sbírce připojil na přehledné mapě. MAPU najdete ZDE.

Národní potravinová sbírka se v ČR poprvé uskutečnila v roce 2013. Platforma Byznys pro společnost, Armáda spásy a Česká federace potravinových bank se akcí snaží upozornit na problém plýtvání potravinami na straně jedné a nedostatku jídla pro lidi bez prostředků na straně druhé.

Podle statistik žije až patnáct procent obyvatel Česka na hranici chudoby a nemohou si dovolit pravidelné jídlo. Na druhé straně se v Česku každoročně vyplýtvá 80 kilogramů potravin na hlavu, pokud počítáme celou populaci včetně narozených dětí. Nejvíce se přitom vyplýtvá v domácnostech. Národní potravinová sbírka si klade za cíl apelovat na veřejnost, firmy i instituce a pomoci tak tyto trendy dlouhodobě měnit.

„Velmi důležitá je pro nás komunikace přes sociální sítě. Oslovíme tak mladší generaci, která se dozví, proč je dobré přemýšlet nad spotřebou potravin, jak inteligentně nakupovat, a v neposlední řadě, že je v Česku patnáct procent obyvatel, kteří trpí chudobou, sociálním vyloučením a nedostatkem jídla,“ uvádí Markéta Sodomková z platformy Byznys pro společnost.

V prvním ročníku sbírky lidé a firmy darovali 66 tun potravin, v roce 2014 to bylo již 173 tun. A kolik to bude letos?


 

 Národní potravinovou sbírku 2015 podporují:

NPS organizuje: Byznys pro společnost ve spolupráci s Armádou Spásy a Federací potravinových bank
Strategičtí partneři: Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market, Tesco, Carrier
Partneři: Raben Logistics, Mars, Rohlik.cz, Sodexo, Sodexo Benefity, Unilever
S podporou: Ministerstvo zemědělství, MČ Praha 7, Mateřská škola Uranie, ZŠ Letohradská P7
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Mediální partneři: DeadLineMedia, Loosers, MilujemeJidlo.cz, My89.cz

O Byznys pro společnost, z.s.:

Největší organizace na podporu společensky odpovědného byznysu v ČR. Je národní partnerskou organizací CSR Europe, celoevropské platformy pro odpovědné podnikání (corporate social responsibility) a českým koordinátorem mezinárodních programů (např. Diverzita.cz). V Česku vedle NPS organizuje třeba celosvětové dny firemního dobrovolnictví Give&Gain a Engage.

www.byznysprospolecnost.cz // facebook.com/byznysprospolecnost  // twitter.com/odpovednefirmy
kontakt: Jakub Unger, unger@byznysprospolecnost.cz , +420737214123

Do potravinové sbírky se zapojí i děti, budou vyrábět zdravé svačinky
Štítky: