Server iHned ze stáje vydavatelství Economia publikoval 18. listopadu obsáhlý článek », který se věnuje blížící se potravinové sbírce. Odehraje se už tuto sobotu ve 470 obchodech po celém Česku.

Praha – Češi budou mít možnost udělat nákup pro lidi, kteří potraviny opravdu potřebují. Respektive pro ty, kteří si je často nemohou sami koupit – především lidé bez domova a handicapovaní. V sobotu 21. listopadu se v Česku již potřetí koná charitativní Národní potravinová sbírka, která si během krátké doby vybudovala silnou tradici. Díky sbírce, do níž se zapojují tisíce nakupujících i dobrovolníků, se v období před Vánoci dostanou potraviny k lidem bez prostředků.

Akci organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy a celou řadou partnerů – obchodů, firem i dalších institucí.

Zpráva serveru iHned o Národní potravinové sbírce. Repro: PP
Zpráva serveru iHned o Národní potravinové sbírce. Repro: PP

Potraviny budou od lidí – zákazníků, kteří jídlo darují přímo v obchodech během běžného nákupu – vybírat více než dvě tisícovky zapojených dobrovolníků. Podle předsedkyně nevládní platformy Byznys pro společnost Pavlíny Kalousové je tak sbírka jednou z největších dobrovolnických akcí v Česku: „Téma odpovědného a šetrného nakládání s potravinami je pro nás jednou z klíčových oblastí. Díky ohlasu, který vyvolaly předešlé Národní potravinové sbírky, víme, že téma rezonuje celou společností. Jsme proto rádi, že s podporou významných partnerů můžeme pracovat na změně – aby se v Česku méně plýtvalo potravinami a aby jídlo, které se nespotřebuje, pomáhalo lidem v nouzi.“

Ve více než 470 obchodech po celé zemi ze sítí Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market a Tesco budou celou sobotu 21. listopadu asistovat dobrovolníci v modrých zástěrách s logem projektu Potraviny pomáhají. K úspěšnému zvládnutí sbírky bude zapotřebí více než dva tisíce dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v obchodech či neziskovkách.

Jídlo, které obyvatelé nakoupí a vzápětí vloží do speciálních košů v supermarketech, poputuje přes potravinové banky neziskovým organizacím přímo v místech, kde lidé darovali. Pomohou tak matkám s dětmi v azylových domech, seniorům, lidem bez domova či handicapovaným.

Do potravinových bank po celé republice bude jídlo zdarma svážet logistická firma Raben Logistics Czech. Sbírky se přímo účastní rovněž významné firmy, které věnují potravinové dary, jako společnost Carrier Commercial Refrigeration, Mars, Rohlik.cz, Sodexo nebo Unilever.

Pilotně se do Národní potravinové sbírky zapojí také vybrané školy a školky. Například Mateřská škola U Uranie z Prahy 7 již oslovuje firmy v okolí. „Tesco nám dodá potraviny na výrobu zdravých svačinek. Děti je budou připravovat s učitelkami. Ty pak nabídneme firmám v okolí výměnou za trvanlivé potraviny do sbírky. Bude to taková symbolická výměna, která bude mít i vzdělávací a komunitní přesah,“ vysvětluje princip spolupráce ředitelka školky Michaela Kuběnová.

Národní potravinová sbírka se v Česku poprvé uskutečnila v roce 2013. Platforma Byznys pro společnost se akcí snaží upozornit na problém plýtvání potravinami na straně jedné a nedostatku jídla pro lidi bez prostředků na straně druhé. V Česku se každoročně podle organizace Byznys pro společnost vyplýtvá 80 kilogramů potravin na hlavu, pokud počítáme celou populaci včetně dětí. Národní potravinová sbírka si klade za cíl apelovat na veřejnost, firmy i instituce a pomoci tak tyto trendy dlouhodobě měnit.

V prvním ročníku sbírky lidé a firmy darovali 66 tun potravin, v roce 2014 to bylo již 173 tun. Organizaci Byznys pro společnost se spolu s partnery při pořádání loňské sbírky rovněž podařilo dosáhnout významné změny v systému danění potravinových darů, na které lze od roku 2015 v Česku uplatňovat DPH blížící se nule. Firmám se tak významně zjednodušilo darování jídla na charitu.

Od začátku září potravinovým bankám v Praze, Ostravě a Brně společnost Tesco darovala desítky tun neprodaného ovoce, zeleniny a pečiva. Každý den si z patnácti hypermarketů odvážejí lidé z potravinových bank a spolupracujících neziskovek veškeré neprodané ovoce, pečivo a zeleninu. Od prvního listopadu se přidaly i hypermarkety v Liberci. A brzy by se měl připojit i Hradec Králové.

První potravinovou banku na světě založil v roce 1967 John van Hengel v Phoenixu v Arizoně. V Evropě vznikla první potravinová banka v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a Česká federace potravinových bank vznikla v roce 1994.

I když díky kampaním (z nichž zdaleka nejznámější je podzimní Národní potravinová sbírka) se Češi začali více zajímat o problém plýtvání jídlem, přístup domácností k potravinám se zatím mění jen pomalu. V roce 2014 uvedlo 40 procent populace, že vyhazuje jídlo alespoň několikrát do měsíce. A stejný počet, tedy 4 lidé z 10, uvedl stejnou odpověď i v září 2015. V aktuálním průzkumu společnosti Ipsos přiznalo sedm procent populace, že jídlo vyhazuje i několikrát týdně.

Zpráva vyšla na iHnedu 18. 11. 2015, autorkou je Zuzana Keményová


 

 Národní potravinovou sbírku 2015 podporují:

NPS organizuje: Byznys pro společnost ve spolupráci s Armádou Spásy a Federací potravinových bank
Strategičtí partneři: Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market, Tesco, Carrier
Partneři: Raben Logistics, Mars, Rohlik.cz, Sodexo, Sodexo Benefity, Unilever
S podporou: Ministerstvo zemědělství, MČ Praha 7, Mateřská škola Uranie, ZŠ Letohradská P7
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Mediální partneři: DeadLineMedia, Loosers, MilujemeJidlo.cz, My89.cz

O Byznys pro společnost, z.s.:

Největší organizace na podporu společensky odpovědného byznysu v ČR. Je národní partnerskou organizací CSR Europe, celoevropské platformy pro odpovědné podnikání (corporate social responsibility) a českým koordinátorem mezinárodních programů (např. Diverzita.cz). V Česku vedle NPS organizuje třeba celosvětové dny firemního dobrovolnictví Give&Gain a Engage.

www.byznysprospolecnost.cz // facebook.com/byznysprospolecnost  // twitter.com/odpovednefirmy
kontakt: Jakub Unger, unger@byznysprospolecnost.cz , +420737214123

iHned.cz: V sobotu lidé nakoupí jídlo pro bezdomovce a handicapované. Startuje Národní potravinová sbírka