Tisíce lidí přispělo letos v Národní potravinové sbírce a díky jejich štědrosti mají bohatší Vánoce také osamělí senioři, postižení, i ti, kdo stráví svátky na ulici. V balíčcích, které jim rozdělují neziskové organizace, najdou nejen potraviny, ale i hygienické potřeby, matky-samoživitelky také dětské pleny nebo hračky.
Dary z letošní Národní potravinové sbírky, která se konala 21. listopadu, se shromažďovaly v potravinových bankách jednotlivých krajů. Od nich je pak odebíraly charitativní organizace, které je dál posílaly do azylových domů ke konkrétním klientům.
„Sbírka vynesla potravinovým bankám nejen 236 tun potravin, ale především pestrost. Díky tomu máme celou škálu potravin, které naši klienti během roku běžně nedostávají. Sbírka současně umožnila zákazníkům hypermarketů udělat něco dobrého pro druhé, a to anonymně, což je vždycky cenné,“ řekla Věra Doušová, předsedkyně pražské potravinové banky.
Této bance sbírka ve svých dozvucích přivezla i novou dodávku (více zde »), díky níž se dary k potřebným dostanou rychleji a banka každý měsíc sveze i více tun darovaného jídla především z hypermarketů.
Právě dorazil kamion mléka a jogurtů
Potraviny ze sbírky dostávají průběžně organizace, které se starají o znevýhodněné sociální skupiny lidí. Ty je pak rozdělují dále. Mnoho organizací připravuje vánoční balíčky.
„Za všechny mohu vyjmenovat Charitu, Armádu spásy, Naději, Sestry Boromejky, Sestry Vincentky de Pauli ze Staré Boleslavi, spolek Sedm paprsků a mnoho dalších organizací z 97, které jsou našimi stálými odběrateli,“ upřesnila Doušová.
V balíčcích pro seniory, matky s dětmi, hendikepované jsou většinou základní potraviny a sladkosti, dále vánoční pečivo, čaj, někdy i káva. „V těchto dnech jsme dostali ještě kamion mléka, jogurtů a pudinků, takže ty se také ve vánoční nadílce určitě objeví,“ doplnila předsedkyně potravinové banky.
Armádě spásy, která působí po celé České republice, každoročně připadne zhruba desetina z celkového výtěžku Národní potravinové sbírky. I díky tomu organizuje v předvánoční době řadu akcí.
„V tuto chvíli se jedná o dvanáct měst, kde pořádáme různé programy. Konají se převážně na veřejných prostranstvích, na Štědrý den a v následujících svátečních dnech se přesunou přímo do azylových domů a sociálních zařízení,“ uvedla Pavla Vopeláková z pražské centrály Armády spásy (její příběh si můžete přečíst zde »).
V pondělí a úterý tato organizace uspořádala předvánoční akci na prostranství před kostelem sv. Václava v Praze 5, kde rozdávala potravinové balíčky. Na Masarykově náměstí v centru Ostravy zase rozlévala polévku.
A mohla si to dovolit. Vždyť během listopadové potravinové sbírky nasbírala neuvěřitelných více než třiadvacet tun potravin. Ty jsou nyní rozdělovány ve všech střediscích, kde Armáda spásy provozuje své sociální služby.
Potraviny dostanou podle Vopelákové zejména lidé z azylových domů, tedy ženy, muži, matky s dětmi, ale i lidé bez domova, ke kterým docházejí terénní pracovníci. Zkrátka nepřijdou ani senioři a lidé s handicapem, kteří služeb neziskovky využívají. V počínajících zimních dnech budou terénní pracovníci rozdávat potravinové balíčky také přímo lidem na ulici.
„Armáda spásy si váží velkorysosti a solidarity lidí, kteří se do potravinové sbírky zapojili. Výsledky letošního ročníku výrazně předčily naše očekávání,“ sdělila Vopeláková. Pro srovnání doplnila, že před dvěma lety vybrala Armáda spásy díky potravinové sbírce „jen“ osm tun potravin.
Štědrá večeře v Brně
Charitativní balíčky aktivně vyrábí v těchto dnech i Diecézní Charita Brno, které se letos podařilo vybrat 11,4 tuny potravin. Převažovala rýže, těstoviny a cukr.
„Nejvíce jsme tím pomohli matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova a sociálně slabým rodinám,“ uvedla koordinátorka dobrovolnictví Veronika Kollárová. Prozradila, že teď před Vánocemi nejvíce „frčí“ mouka, cukr, potřeby na pečení, dále těstoviny, rýže a mléko.
„Naši klienti mají ale největší radost ze samotného gesta lidí, kteří potraviny do sbírky darovali,“ zdůraznila.
Den před Štědrým dnem v Brně Charita připravuje klasickou štědrovečerní večeři, tedy rybu a salát. „I proto spotřebováváme hlavně mouku, strouhanku, vejce, sůl. Lidem v azylových domech připravujeme také balíčky z trvanlivých potravin, hlavně luštěnin, rýže, nechybí tam ale ani cukrovinky,“ vyjmenovala Kollárová.
Národní potravinovou sbírku 2015 podporují:
NPS organizuje: Byznys pro společnost ve spolupráci s Armádou Spásy a Federací potravinových bank
Strategičtí partneři: Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market, Tesco, Carrier
Partneři: Raben Logistics, Mars, Rohlik.cz, Sodexo, Sodexo Benefity, Unilever
S podporou: Ministerstvo zemědělství, MČ Praha 7, Mateřská škola Uranie, ZŠ Letohradská P7
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Mediální partneři: DeadLineMedia, Loosers, MilujemeJidlo.cz, My89.cz
O Byznys pro společnost, z.s.:
Největší organizace na podporu společensky odpovědného byznysu v ČR. Je národní partnerskou organizací CSR Europe, celoevropské platformy pro odpovědné podnikání (corporate social responsibility) a českým koordinátorem mezinárodních programů (např. Diverzita.cz). V Česku vedle NPS organizuje třeba celosvětové dny firemního dobrovolnictví Give&Gain a Engage.
www.byznysprospolecnost.cz // facebook.com/byznysprospolecnost // twitter.com/odpovednefirmy
kontakt: Jakub Unger, unger@byznysprospolecnost.cz , +420737214123