Jste obchodní řetězec či prodejna potravin a chcete se dobře připravit na schválenou novelu zákona o potravinách 110/1997 Sb.? Pak je tento text určen přímo vám.

Co novela říká?

Od 1. ledna 2018 budou muset všechny obchody s potravinami s prodejní plochou nad 400 m2 darovat a nabízet charitám neprodejné potraviny, které by jinak skončili na skládkách. Ty je poté přerozdělí svým klientům (sociálně slabým, hendikepovaným, matkám samoživitelkám, dětským domovům atd.). Konkrétní seznam organizací, které se mohou těšit na potravinové dary, je zveřejněn na stránkách ministerstva zemědělství.

Koho se nová povinnost týká?

Novela se týká všech prodejen s velikostí prodejní plochy nad 400 metrů čtverečních, které budou povinny bezpečné potraviny bezplatně nabídnout neziskovým organizacím. V případě nedodržení této povinnosti hrozí pokuty, jejichž výše bude dána závažností stupně nedodržení povinnosti.

Jak bude vypadat praxe?

Charitativní organizace budou předávat zdarma potřebným např. potraviny s deformovaným obalem nebo výrobky, které jsou chybně (např. hovězí konzerva, která mylně obsahuje kuřecí maso), nepřesně či nedostatečně označeny (např. přesný obsah prvků výrobku).

Co je bezpečná potravina?

Darovat se mohou pouze bezpečné potraviny. Za bezpečnou potravinu se považuje ta, která nevyvolá poškození u konzumenta ve smyslu zdravotní a hygienické nezávadnosti potravin jako naprosto základního předpokladu, který musí být v potravinovém řetězci splněn. Zahrnuje však i bezpečnost před možností zranění např. při explozi výrobku nebo z nevyhovujícího obalu. Více zjistíte zde.

DPH z darovaných potravin?

Ministerstvo financí připravilo metodiku jak v těchto případech postupovat. Podrobnosti naleznete na stránkách Generálního finančního ředitelství www.financnisprava.cz. „Při darování potravin v rámci novely zákona o potravinách je potřeba odvést DPH na výstupu. Zároveň ale platí, že základ daně se stanoví především podle stavu potravin a jejich další využitelnosti v běžném prodeji. V závislosti na konkrétních okolnostech tak může být základ daně pro účely výpočtu DPH shodný s prodejní cenou, ale i v minimální hodnotě blížící se nule,“ uvedl partner daňového oddělení společnosti PwC Martin Diviš a dodal: „Doporučujeme všem dárcům pečlivě dokumentovat stav darovaných potravin a samozřejmě i archivovat potvrzení o darování od příslušné potravinové banky nebo organizace.“

Jaký je cíl?

Hlavním cílem novely je legislativní omezení plýtvání potravinami. Byznys pro společnost na tuto skutečnost dlouhodobě apeluje a upozorňuje i prostřednictvím webových stránek milujemejidlo.cz. Společně s našimi partnery jsme organizátorem Národní potravinové sbírky, v rámci níž dochází k propojení výrobců potravin, supermarketů a veřejnosti s cílem poskytnout trvanlivé potraviny ve prospěch potřebných.

 

Manuál pro novelu zákona o potravinách