Většina z nás si v životě již jistě položila otázku, která směřovala k hubnutí. Pravidelně a nejvíce to bývá v období svátků, tedy spíše po Novém roce, když zjišťujeme, kolik kilogramů máme navíc. Dopřejme tedy svému tělu zdravé hubnutí. A jak zhubnout, když jsme si nedali předsevzetí a nemáme dost odvahy začít pravidelně sportovat? Zaručené hubnutí, které nepotřebuje dietologa je omezení určitých, především tučných potravin a sladkostí a naopak pravidelný přísun jídla po malých dávkách, ideálně 5 x denně a pohyb. Ideální je běh, plavání, jízda na kolečkových bruslích, nebo chůze v rychlejším tempu. Nezapomeňte si také na začátek vašeho snažení zapsat původní stravovací návyky a udělat si nový jídelní plán ideálně vždy na jeden týden předem. Zhruba po měsíci by měl být vidět první výsledek a vaše nadváha by měla pomalu ustupovat. V opačném případě vyzkoušejte moderní formy tzv.„jídelníček hubnutí“. Jednou z možností je ketonová dieta, proteinová dieta založená na konzumaci bílkovin a tuků nebo Dukanová dieta, která navíc doporučuje jíst více zeleniny.

Přijde vám to moc složité, ale i tak chcete zhubnout rychle? Tady je naše doporučení.

  • Přemýšlejte o jídle, jako o energii pro život a zbytečně s ním neplýtvejte
  • Nakupujte zdravé a kvalitní potraviny v malých baleních
  • Nechoďte nakupovat hladoví
  • Přemýšlejte o lidech v nouzi, jaké mají stravovací návyky
  • Sportujte

Hubnutí – pro někoho lifestyle, pro někoho hlad

Víte, že až 40 % Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce, což v přepočtu dělá za rok až 115 kg na osobu? Za jeden rok tak každý vyhodíme potraviny v hodnotě 20000 Kč. V celosvětovém měřítku pak celá 1/3 (cca 1,3 miliardy tun) vyrobených potravin končí na skládkách, přitom na světě je 800 miliónů hladovějících lidí.

V České republice je více než 10 % obyvatel stále ohroženo chudobou či sociálním vyloučením. V roce 2013 proto vznikla Národní potravinová sbírka, která úzce spolupracuje nejen s potravinovými bankami v regionech, ale i s organizacemi jako Armáda spásy, Naděje nebo Charita ČR.

Národní potravinová sbírka se koná každoročně v listopadu, letos již po páté v řadě. Během jednoho dne se otevře 750 míst po celé ČR a lidé tak budou moci nakoupit potraviny a drogistické zboží a darovat je prostřednictvím sbírky lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci (matky s dětmi v azylových domech, děti v dětských domovech, senioři, lidi s handicapem a další).

ZDROJ: Agentura Ipsos, konference Food Waste 2013, FAO – organizace pro výživu a zemědělství