Další vybrané dary ze čtvrtého ročníku Národní potravinové sbírky již doputovaly potřebným.
Potraviny z potravinové sbírky uvítaly například děti a mládež ve věku od 6 do 26 let, které chodí trávit svůj volný čas do klubu Relax. Bez něj by po škole zůstávaly bezprizorně. Získané potraviny posloužily jako odměna za účast v preventivních programech na různá témata např. drogy, sebepoškozování atd. A potravinové balíčky se rozdávaly i během Vánoc.
Mezi obdarovanými byl i Azylový dům rybka. „Mohu říci, že jsme na potravinách ze sbírky vyloženě závislí, neboť provozujeme pro rodiny s dětmi dva Azylové domy Rybka. Ty jsou v Husinci u Prachatic a ve Studené u Dačic. Celkem máme 90 lidí včetně dětí. Chodí k nám velké rodiny, které žijí v chudobě a nemají vyřízené soc. dávky a tím nemají peníze ani na potraviny. Než dávky vyřídí, pomáháme jim zásobou potravin,“ vysvětluje Eva Dvořáková, ředitelka Rybka, o.p.s.
Pomoc z NPS rozdávali svým klientům i pracovníci Terénních programů Květina. Je běžné, že lidé před výplatními termíny počítají každou korunu. Pokud klient žije například na ubytovně a jeho jediným současným příjmem je nízký invalidní důchod, je to „počítání“ těžší. Pokud tento klient uspěje u pracovního pohovoru a zjistí, jaké veškeré dokumenty je potřeba při nástupu zaměstnavateli doložit a kolik za to zaplatí, je zmíněné „počítání“ skoro nemožné. Právě v tomto bodě potraviny pomáhají. Pracovníci své klienty podporují potravinovými balíčky, které jim umožňují dočasný nedostatek financí překlenout. Klienti tak bez problémů mohou doložit potřebné dokumenty a získat zaměstnání, které jim zajistí další příjem.
Diakonie Západ přímo vyslala své mladé dobrovolníky z Plzně do Národní potravinové sbírky. V sobotu 12. 11. 2016 pak odcházeli z akce s dobrým pocitem, že svojí aktivitou pomohli lidem v nouzi z regionu, ve kterém žijí. Po uložení vybraných potravin do Potravinové banky Plzeň došlo k přerozdělení těchto komodit mezi charitativní organizace. Také Diakonie Západ dostala svůj podíl pro sociálně potřebné klienty, se kterými pracuje. Potraviny tak putovaly například do Archy pro rodiny s dětmi, Terénu pro ohrožené osoby, Adite pro náhradní rodiny, Plusu pro lidi v krizové situaci a do Fory pro osoby s postižením.
Díky Spolku Přátel Koinonie se do NPS zapojila i paní Jindřiška z Plzně. „Jsem samoživitelka dvou dětí (starám se o 19letého Míšu, který je mentálně hendikepován), třetím rokem bydlím v Plzni – Liticích. V listopadu jsem ještě byla pátým měsícem bez zaměstnání na podpoře, takže nám přišla tato potravinová pomoc velmi vhod, zvláště děti byly velmi rády,“ děkuje paní Jindřiška.