Potravinová banka v Praze získala novou dodávku na přepravu darovaných potravin pro lidi v nouzi. Společně na ni přispěly společnosti Tesco a Atoz Marketing Services. Dar bance umožní svážet několik tun potravin týdně navíc, a především rychleji a pohotověji reagovat na nabídky dárců.

Potravinová banka Praha, která oslaví v březnu 10. výročí otevření skladu v Praze – Hostivaři, dostala předčasný narozeninový dárek. Společnosti Tesco a Atoz Marketing Services jí darovaly novou dodávku za více než šest set tisíc korun na svoz potravin pro lidi v nouzi.

Nový vůz potravinové banky bude svážet darované potraviny z Prahy a Středočeského kraje. V současnosti čítá seznam téměř 100 organizací napojených na potravinovou banku, které svými potravinovými dary usnaďňují život více než 10 000 klientů. Foto: Tesco
Nový vůz potravinové banky bude svážet darované potraviny z Prahy a Středočeského kraje. V současnosti čítá seznam téměř 100 organizací napojených na potravinovou banku, které svými potravinovými dary usnaďňují život více než 10 000 klientů. Foto: Tesco

Současný vozový park Potravinové banky v Praze byl zcela nevyhovující a pobočka musela využívat staré a nespolehlivé vozy, kvůli kterým nebyla často ani schopna reagovat na zvýšený zájem dárců potravin.

Zvláště v posledních měsících v pražské potravinové bance zaregistrovali nárůst potravinových darů. Zároveň se rozrůstá i počet míst, kde potraviny vyzvedávají.

„Počítáme, že díky nové dodávce budeme schopní svážet několik tun potravin týdně navíc a především pohotověji a rychleji zajistit odvoz potravin od dárců a dostat je ještě dřív na stůl klientů našich partnerských charit,” vysvětluje Fabrice Martin-Plichta, ředitel České Federace potravinových bank.

Nový vůz bude svážet darované potraviny z Prahy a Středočeského kraje. V současnosti čítá seznam téměř stovky organizací napojených na potravinovou banku, které svými potravinovými dary usnadňují život více než 10 tisícům klientů.

Nová dodávka bude sloužit především ke svozu darovaných potravin od hypermarketů a výrobců, ať už z potravinářského průmyslu, nebo z řad zemědělců, do skladu pražské potravinové banky. „Množství nabízených potravin nechceme odmítat, protože klientů stále přibývá a poptávka po potravinách ještě pořád převyšuje nabídku,” uvádí ředitelka Potravinové banky Praha Věra Doušová.

Tečka za Národní potravinovou sbírkou

Do pravidelné celoroční spolupráce s potravinovými bankami se zapojuje i společnost Tesco. V současnosti daruje potravinové přebytky z více než šesti desítek hypermarketů a za dobu spolupráce darovalo téměř 70 tun potravin.

Takto se hromadily během listopadové potravinové sbírky plné krabice například v Tescu v Novém Smíchově. Foto: Filip Singer, Bps
Takto se hromadily během listopadové potravinové sbírky plné krabice například v Tescu v Novém Smíchově. Foto: Filip Singer, Bps

„Tesco pravidelně navyšuje dar svých zákazníků z Národní potravinové sbírky o dvacet procent. Jsme rádi, že právě tyto finanční prostředky posloužily k nákupu užitkového vozu, který usnadní svoz potravin pro lidi v nouzi,” říká Martin Beháň ze společnosti Tesco.

Českou federaci potravinových bank už několik let podporuje i společnost Atoz Marketing Services. „V roce 2015 věnujeme na činnost této charitativní organizace tisíc korun za každý přihlášený výrobek do programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka, který oceňuje inovace na českém trhu rychloobrátkového zboží,“ doplňuje Lukáš Matějka, projektový manažer ze společnosti Atoz Marketing Services.

Boj proti plýtvání potravinami

Prevence plýtvání potravinami je jednou z klíčových oblastí, na kterou se Tesco v rámci své společenské odpovědnosti zaměřuje nejen celosvětově, ale i v České republice.

Na globální úrovni se společnost aktivně zapojila do Programu OSN pro životní prostředí, účastní se kampaní Think.Eat.Save a je součástí projektu European Fusions.

V České republice spolupracuje s Českou Federací potravinových bank a aktivně se snaží předcházet vzniku potravinového odpadu. V letošním roce se Tesco již podruhé stalo generálním partnerem konference zaměřené na boj proti plýtvání potravinami Food Waste 2015, kterou stejně jako sbírku pořádala platforma Byznys pro společnost.

Tesco na konferenci představilo svůj cíl napříč byznysem ve střední Evropě, že nebudou vyhozeny žádné potraviny, které mohou být zkonzumované. Veškeré potravinové přebytky Tesco daruje potravinovým bankám a charitativním organizacím, aby pomáhaly lidem v nouzi.

Potravinová banka v Praze už má vánoční dárek: Novou dodávku od Tesca a Atozu