Potraviny, poskytované v České republice na dobročinné účely neziskovým organizacím, budou moci být – stejně jako v dalších evropských zemích – dodávány bez další zátěže.

Na sklonku roku 2014 se Ministerstvo zemědělství dohodlo s Ministerstvem financí na metodické změně, která umožní, aby byl základ daně v případě darovaných potravin blízký nule či zcela nulový.

„Pro obchodníky tak bude konečně výhodnější dát jídlo na charitu, než ho například vyhodit. Jednoznačně jde o jeden z nástrojů, který zamezí plýtvání potravinami, které se navíc dostanou k sociálně potřebným,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Oba státní úřady o změně jednaly se zástupci neziskové platformy Byznys pro společnost, která byla iniciátorem pracovní skupiny ‚Potraviny pomáhají bez DPH‘ a o nový výměr DPH dlouhodobě usilovala. Na změně spolupracovala se zástupci potravinových bank, neziskových organizací, prodejců a výrobců potravin a specialistů na daňové právo.

Metodickou změnu na pokyn ministerstva připravuje Generální finanční ředitelství. Informace k uplatnění DPH u dodání zboží potravinovým bankám bude dostupná veřejnosti na internetových stránkách Finanční správy.

„U zboží darovaného potravinové bance bude možné ve stanovených případech pro účely výpočtu DPH, která by měla být odvedena dárcem, akceptovat základ daně v minimální hodnotě, který se bude blížit nule příp. i nulu samotnou. Těmito případy budou situace, kdy půjde o zboží blížící se datu spotřeby či jinak nevyhovující pro běžný prodej, avšak stále upotřebitelné,“ napsalo ve svém stanovisku ministerstva financí.

Iniciativa za změnu u DPH byla součástí kampaně v rámci charitativní Národní potravinové sbírky, jejíž druhý ročník proběhl v sobotu 22. listopadu 2014 na více než 380 místech po celém Česku.

Národní potravinovou sbírku Byznys pro společnost organizuje spolu s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Jurečky.

Partneři Národní potravinové sbírky 2014:

Tesco, Penny Market, Kaufland, Albert, Globus, dm, DHL, DámeJídlo.cz, EMCO, Kostelecké uzeniny, Mars, Penam, Schwartau, Tatra – Mlékárna Hlinsko, Unilever, Sodexo, Český rozhlas, AkcniCeny.cz, Moje země, Loosers

Potraviny pomáhají. A konečně bez DPH