Společnost Tesco se zavázala, že nebude vyhazovat žádné potraviny, které mohou být zkonzumovány. Veškeré potravinové přebytky z obchodů v celé střední Evropě daruje potravinovým bankám a charitativním organizacím.

Tesco prostřednictvím svých 197 obchodů napříč střední Evropou darovalo více než 4,3 milionu porcí jídla (porce je 0,4 kilogramu potravin) lidem v nouzi. „Mnoho našich hypermarketů již daruje potravinové přebytky, chceme ale co nejdříve zajistit, aby tohoto byly schopné všechny naše hypermarkety ve střední Evropě. Proto potřebujeme podporu klíčových partnerů, které zveme ke spolupráci a sdílení zkušeností. Tím nám pomohou darovat potravinové přebytky ze všech našich hypermarketů v co nejkratší době,“ uvedl Kevin Tindall, provozní ředitel Tesco pro střední Evropu.

Společnost Tesco v Česku od roku 2013 úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank. Z více než poloviny hypermarketů pravidelně daruje trvanlivé potraviny sedmi potravinovým bankám v sedmi regionech. Nově Tesco od září daruje potravinovým bankám také veškeré neprodané ovoce, zeleninu a pečivo, a to v Praze, Brně a Ostravě.

Projekt zatím funguje v pilotní fázi v patnácti hypermarketech, zanedlouho by se ale měl rozšířit do všech regionů České republiky, kde fungují jak hypermarkety Tesco, tak potravinové banky. „Od konce října by se měl připojit Liberec,“ uvedla na konferenci Food Waste 20015: Od teorie k praxi manažerka společenské odpovědnosti Tesco Martina Šilhánová.

Za necelý měsíc od startu nového CSR projektu si již organizace, které se starají o lidi v nouzi, rozebraly  čtyři tuny ovoce, zeleniny a pečiva, které se v daný den v hypermarketech neprodaly.

Mark Little ze společnosti Tesco v Británii a Martina Šilhánová z Tesco ČR na říjnové konferenci Food Waste 2015: Od teorie k praxi. Foto: Radim Beznoska
Mark Little ze společnosti Tesco v Británii a Martina Šilhánová z Tesco ČR na říjnové konferenci Food Waste 2015: Od teorie k praxi. Foto: Radim Beznoska

„Je pro nás zcela klíčové, aby maloobchodní řetězce darovaly potravinové přebytky včas potravinovým bankám. Díky tomu budeme mít zajištěný větší výběr hodnotných potravin, jako jsou čerstvé ovoce a zelenina, mléčné výrobky nebo pečivo. Dokážeme pak lépe uspokojovat potřeby našich klientů a partnerských organizací,“ sdělil Martin Fabrice Plichta, ředitel České federace potravinových bank.

Tématem plýtvání potravin se zabýval i nejnovější výzkum společnosti Ipsos. Z něho vyplynulo, že šedesát procent Čechů tvrdí, že vyhazuje méně potravin než před dvěma roky. Přesto však 4 z 10 Čechů vyhazují potraviny několikrát měsíčně.

Mezi nejčastější důvody vyhazování potravin uváděli respondenti to, že jsou plesnivé či shnilé. Nejvíce se vyhazuje tradičně ovoce, zelenina či pečivo.

„Největší podíl těch, co naopak vyhazují více potravin než před dvěma roky, je u lidí mezi 18-24 lety, což je určitě důvod k zamyšlení,“ doplnil výsledky Tomáš Macků, ředitel výzkumu a komunikace společnosti Ipsos.  Konferenci Food Waste 2015: Od teorie k praxi organizovala platforma Byznys pro společnost.

Tesco ve střední Evropě

• Tesco daruje potravinové přebytky ze 197 obchodů ve střední Evropě
• Doposud darovalo 1731 tun potravin prostřednictvím Potravinových bank
• Potravinové banky obslouží ve střední Evropě 1 462 400 lidí v nouzi

Tesco v Česku

• Spolupracuje s potravinovými bankami od roku 2013.
• Darovalo již více než 250 tisíc položek, což představuje přes 50 tun trvanlivých potravin.
• V září 2015 odstartovalo pilotní projekt darování ovoce, zeleniny a pečiva z 15 hypermarketů v Praze, Brně a Ostravě.
• Za dobu pilotu hypermarkety darovaly již více než 4 tuny čerstvých potravin.

Tesco ve střední Evropě nabídne všechny potravinové přebytky lidem v nouzi