Letošní listopadová Národní potravinová sbírka zajistila přes půl milionu porcí jídla a dalších 41 tun drogistického zboží, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, matek samoživitelek či v azylových domech. Již počtvrté se o rychlý přesun potravin a drogerie z obchodů do potravinových bank a neziskových organizací postarala logistická společnost Raben Logistics Czech.

Lidé v sobotu 10. listopadu nakoupili v obchodech, potravinové banky a charitativní organizace čekaly na největší roční příliv pomoci. Tou důležitou spojkou, která propojila ty, co darovali, s těmi, co pomoc potřebují, byla již počtvrté logistická společnost Raben Logistics Czech, která za jeden den svezla potravinové a drogistické dary na místo určení.

„Naším zapojením chceme ukázat, jak nezbytná je logistika a přeprava v každodenním životě. Žijeme v době přebytku, i když si to často nepřipouštíme. Rádi proto využíváme příležitost podílet se na projektu, který poukazuje na tuto skutečnost a zároveň umožňuje pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi,“ vysvětluje důvod zapojení Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben pro Česko a Slovensko.

Třiadvacet řidičů společnosti Raben přivezlo do potravinových bank a neziskových organizací za jediný den z 54 prodejen v devíti krajích Česka přes 48 tun potravinových a drogistických darů. „Naše automobily urazily během pár hodin neuvěřitelných 4 421 kilometrů. Jde o logisticky velmi náročnou akci, ale když slyšíme příběhy těch, kterým sbírka pomohla, nemusí řidiče k pomoci nikdo přemlouvat. Někteří se sami předem ptají, kdy sbírka bude. Vědí, že jde o akci, která pomůže stovkám lidí v nouzi,“ říká marketingová a PR manažerka Raben pro Českou republiku a Slovensko Martina Netuhová.

Těch příběhů je hodně. Letos asi nejvíce zapůsobily ty z Klubu svobodných matek. „Když čtete, že mámě čtyřletého chlapečka s ADHD, který je stále na plenách a navštěvuje speciální soukromou školku, která mu byla doporučena dětským pediatrem, zbývá po zaplacení nezbytných výdajů 1 800 korun na jídlo, tak prostě nemůžete nepomoci,“ vysvětluje Netuhová.

Zaměstnanci Raben Logistics Czech se zapojují do sbírky stejně jako ti, kteří v obchodech nakupují. „Neděláme si sice oficiální průzkumy, ale s kolegy se o potravinové sbírce vždy bavíme. Vím, že letos je právě příběhy osamělých maminek přiměly, aby mnohem více nakupovali nejen trvanlivé potraviny, ale také dětskou výživu, drogerii a právě i plenky. Dokonce někteří řidiči ještě před plánovaným svozem sbírky sami šli a svým nákupem do sbírky přispěli,“ prozrazuje Netuhová.

Hlad není bohužel ani u nás abstraktní pojem. Podle kvalifikovaných odhadů v České republice žije na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Celostátní Národní potravinová sbírka se uskutečnila v sobotu 10. listopadu v 693 prodejnách po celé České republice. Do projektu se letos se svými vybranými prodejnami zapojily Albert, BILLA, dm drogerie markt, Globus, Lidl, Makro, Penny Market, ROSSMANN a Tesco. O přepravu darů se postarala logistická firma Raben Logistics Czech.  Jde o unikátní projekt společenské odpovědnosti firem v Česku i v zahraničí, kdy na tuzemském trhu spolupracují firmy napříč obory.

Celkem dárci darovali po celé České republice 321 tun zboží, z toho 41 tun drogistického zboží. „Pro nás je nejdůležitější to, jakou vlnu solidarity opět Národní potravinová sbírka pomohla zvednout. Jsme také rádi, že lidé letos kromě základních potravin darovali více drogerie a hygienických potřeb a někde také mnohem kvalitnější potraviny. Právě to, že lidé přemýšlejí nad tím, co koupí a komu pomohou, byl jeden z hlavních motivů, proč jsme před šesti lety sbírku založili a proč ji organizujeme,“ řekla Pavlína Kalousová, předsedkyně BpS – Byznys pro společnost.

Úspěch potravinové sbírky? Štědrost dárců, skvělá logistika a rychlá přeprava Raben Logistics Czech svezl 48 tun pomoci z devíti krajů, řidiči ujeli téměř 4 500 kilometrů