Národní potravinová sbírka, při které se v obchodech po celé zemi vybíraly 21. listopadu potraviny na pomoc potřebným, se koná s podporou Ministerstva zemědělství ČR. Nad akcí převzal záštitu ministr Marian Jurečka. A pak převzal… i zástěru.

Návštěvníci olomouckého hypermarketu Albert mohli v sobotu vidět ministra české vlády, jak nakládá a vykládá kilogramy potravin. Ministr zemědělství Marian Jurečka se totiž rozhodl osobně zapojit do Národní potravinové sbírky. Dostal typickou světle modrou zástěru dobrovolníků s logem ‚Potraviny pomáhají“, a pak už od nakupujících přebíral dary pro sbírku.

Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.
Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.

„Pan ministr s manželkou nejprve nakoupil a daroval celý košík. Pak navlékl zástěru a prostě v hypermarketu v Olomouci pomáhal,“ uvedla Dagmar Krausová, tisková mluvčí řetězce Albert.

Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.
Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Sám Jurečka pak na svém Facebooku zveřejnil několik snímků a tento status: „Potraviny pomáhají, celý den dnes můžete nákupem potravin pomoci potřebným prostřednictvím potravinových bank. Díky všem, kteří pomáhají. I všem dobrovolníkům a všem, kteří pomoc distribuují.“

Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.
Foto: Facebookový profil ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Ve třetím ročníku charitativní Národní potravinové sbírky (NPS) darovali nakupující v obchodech Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market a Tesco celkem 228 tun potravin. Po započtení dalších individuálních darů od firem a institucí, které poskytly jídlo přímo potravinovým bankám, se konečný součet za NPS 2015 vyšplhal na 236 tun darovaného jídla.

Detailní pohled na výsledky naleznete zde ».

Ministr Marián Jurečka pomáhal v typické zástěře dobrovolníkům vykládat nakoupené zboží. Foto: Bps
Foto: Bps

„Letošní ročník je pro nás potvrzením, že lidé a firmy v Česku nejsou lhostejné k problémům společnosti a mají chuť je řešit. Nakupující i partneři, bez nichž by tato akce nebyla, mají můj obdiv,“ uvedla Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost, která NPS organizuje ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy a celou řadou partnerů – obchodů, firem i dalších institucí.

Do Alberta v Olomouci přišel nakoupit a pomoc i ministr zemědělství Marian Jurečka.
Tým olomouckého Alberta s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Foto: Bps

Cílem Ministerstva zemědělství (MZe), který už několikrát veřejně deklarovalo, je najít způsoby, jak nejvíce zamezit plýtvání potravinami. „Také proto podporuje MZe projekt Národní potravinové sbírky a poskytlo mu záštitu. V Evropské unii se ročně vyhodí 90 milionů tun potravin, tj. 180 kilogramů na obyvatele za rok. Proto ministerstvo podporuje hledání nástrojů distribuce potravin prostřednictvím potravinových bank, případně jiných nevládních organizací,“ píše se ve stanovisku úřadu.


 

 Národní potravinovou sbírku 2015 podporují:

NPS organizuje: Byznys pro společnost ve spolupráci s Armádou Spásy a Federací potravinových bank
Strategičtí partneři: Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market, Tesco, Carrier
Partneři: Raben Logistics, Mars, Rohlik.cz, Sodexo, Sodexo Benefity, Unilever
S podporou: Ministerstvo zemědělství, MČ Praha 7, Mateřská škola Uranie, ZŠ Letohradská P7
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Mediální partneři: DeadLineMedia, Loosers, MilujemeJidlo.cz, My89.cz

O Byznys pro společnost, z.s.:

Největší organizace na podporu společensky odpovědného byznysu v ČR. Je národní partnerskou organizací CSR Europe, celoevropské platformy pro odpovědné podnikání (corporate social responsibility) a českým koordinátorem mezinárodních programů (např. Diverzita.cz). V Česku vedle NPS organizuje třeba celosvětové dny firemního dobrovolnictví Give&Gain a Engage.

www.byznysprospolecnost.cz // facebook.com/byznysprospolecnost  // twitter.com/odpovednefirmy
kontakt: Jakub Unger, unger@byznysprospolecnost.cz , +420737214123

Záštita mu nestačila. Ministr Jurečka převzal zástěru a vybíral potraviny