Revoluce ve stravování dětí – tak by se dala nazvat takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje prodej nezdravých potravin v tuzemských školách.

V automatech, kantýnách či bufetech už děti brzo neseženou své oblíbené majonézové bagety, tučné brambůrky a přeslazené limonády.  V platnost by měla během několika dní vstoupit tzv. pamlsková vyhláška. Poté budou mít školy tři měsíce na to, aby se nezdravých potravin zbavily. Mezitím se ale školy připravují, čím nezdravé potraviny nahradí. Pomoci jim může např. projekt Skutečně zdravá škola.

Skutečně zdravá škola

Do jejího programu, se kterým pomáhá školám měnit jídelníčky ve zdravé, se zapojilo už sto šedesát českých škol, do konce roku 2017 však chce dosáhnout na tři stovky. Ale bez peněz to nejde, a tak vyzývá veřejnost, aby se během měsíce září zapojila a nakoupila u vybraných výrobců produkty. Výtěžek pak bude směřovat právě na poradenství školním jídelnám, jak zavádět čerstvé, sezónní potraviny od místních zemědělců a výrobců do školní jídelny, na budování školních zelinářských zahrad, na zajištění vzdělávacích akcí pro žáky v zapojených školách a výjezdy žáků na místní farmy. Jaké produkty jsou zařazené do kampaně, se dozvíte na webu.

Zdravé jídlo do škol