O projektu

Jak se zapojit do fungování komunitních lednic

V roce 2018 se na třech místech v Praze otevřely komunitní lednice v rámci projektu Bezezbytku. Projekt chce upozornit na skutečnost, že stále větší množství jídla (až 20 kg ročně) končí v České republice v koši. Na druhou stranu se rozšiřuje skupina lidí, kteří u nás nemají přístup ke kvalitním potravinám (ze sociálních důvodů) jako senioři a matky samoživitelky. Komunitní lednice má za cíl pomoci předcházet plýtvání s potravinami a zároveň pomáhat v rámci komunity. Hlavní myšlenkou je: Nebýt lhostejný k lidem v mém okolí a zbytečně neplýtvat.

Iniciátorem projektu komunitních lednic Bezezbytku je společnost Samsung ve spolupráci s neziskovou platformou Byznys pro společnost a vybraným provozovatelem místa umístění lednice.

Jak funguje projekt Bezezbytku a kde komunitní lednice najdete

Projekt veřejných a komunitních lednic funguje již několik let ve Spojených státech, Novém Zélandu, Indii a Evropě. Například v Berlíně funguje více než 30 komunitních lednic a lidé je hojně využívají.

Projekt je založen na principu dárce-lokální koordinátor-příjemce. To v praxi znamená, že každý, kdo v dané komunitě žije, pracuje, podniká, či se v ní pravidelně pohybuje, může do lednice vložit cokoliv, co nespotřebuje. A kdokoliv si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce. Na místě je přítomen koordinátor lednice, který dohlíží na typ a kvalitu potravin, hlídá jejich datum spotřeby.

Bližší informace o tom, jaké potraviny do lednice patří a jaké naopak ne nebo jak může projekt podpořit firma v dané lokalitě, naleznete v sekci Jak se zapojím.

Komunitní lednice Bezezbytku naleznete na těchto místech:

http://www.samsungbezezbytku.cz/images/komunitni_logo.png

Kotlaska

Nad Kotlaskou I., Praha 8

Komunitní centrum a zahrada Kotlaska je projektem nestátní neziskové organizace RUBIKON Centrum. Bylo otevřeno v červnu 2017 a tvoří jej přízemní budova se společenskou místností včetně kuchyně ahlavně s velkou zahradou (3 000 m²), asi 5 min. chůze od metra Palmovka.

Co Kotlaska nabízí?

  • příležitost pro zpestření volného času obyvatel (či návštěvníků) Prahy, zejména lokalit Libně a Karlína
  • volnočasové aktivity (např. hatha jóga či jóga proti bolavým zádům, pletení houpacích sítí, besedy, setkání komunitních zahradníků, zahradnické workshopy aj.)
  • možnost pěstovat vlastní ovoce, zeleninu, bylinky nebo květiny
  • akce spojené s pěstováním a péčí o společný prostor zahrady
  • odpočinkovou a piknikovou zónu, včetně herních prvků pro Vaše děti
  • vnější i venkovní prostory k pronájmu pro pořádání nejrůznějších akcí
  • dalším účelem centra je podporovat osoby s trestní minulosti formou pracovního tréninku při údržbě zahrady a provozu centra, poradenstvím i nabídkou účasti na volnočasových aktivitách.

Více informací o KC Kotlaska: http://www.kckotlaska.cz/.

Kontakt na koordinátora:
Hana Kramlová, +420 730 158 873, kramlova@rubikoncentrum.cz

http://www.samsungbezezbytku.cz/images/studio_alta_logo.png

Studio Alta

U Výstaviště 21, Praha 7

Studio ALTA je multikulturní centrum a tvůrčí hub se zaměřením na současný tanec. Ve čtyřech industriálních halách v Holešovicích o ploše téměř 1 800 m2 se nachází divadlo, dvě zkušebny pro umělecký výzkum a tvořivé workshopy, dětské studio Altík nabízející pohybové kurzy pro děti i rodiče, ateliéry a sdílené kanceláře. Neformální kavárna – Obývák – se stala místem konání diskuzí a mezioborových a komunitních setkání pro všechny generace.

V uměleckém programu Studia ALTA dominují odvážná, inovativní díla, jejichž cílem je inspirovat k angažovanosti, kreativitě, sdílení a konstruktivnímu dialogu s jinakostí, která je základem otevřené a zdravé společnosti.

Více informací o Studiu Alta: https://www.altart.cz/

Kontakt na koordinátora:
Šimon Pohořelý: + 42 0 777 632 648, simon@altart.cz.

http://www.samsungbezezbytku.cz/images/logo_kc_zizkov.jpg

Komunitní centrum Žižkov

Koněvova 1140/65, Praha 3

Komunitní centrum Žižkov je projektem Městské části Praha 3 a 6 partnerských organizací. Bylo otevřeno v říjnu 2018 a nabízí smysluplné trávení volného času v atraktivním prostředí, neformální a rozvojové vzdělávání, volnočasové kurzy nekomerčního charakteru, různé workshopy, zaměřené mimo jiné na mezigenerační sdílení dovedností seniorů a mládeže, předškolní dětský klub nebo cvičení pro seniory. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Více informací o KC Žižkov: https://www.praha3.cz/samosprava/oblasti/finance/evropske-fondy/komunitni-centrum-zizkov-n262143.htm.

Kontakt na koordinátora:

Mgr. Klára Prokopová: +42 0222 116 480, klarap@praha3.cz. 

Chci se zapojit do fungování komunitních lednic

Chci naplnit lednici jako jednotlivec

Jako jednotlivec si můžete najít nejbližší komunitní lednici. Vkládat lze jen potraviny zdravotně nezávadné, a pokud to charakter potraviny vyžaduje, řádně zabalené. Do lednic nepatří zbytky jídel, nezabalené či výrobcem jinak neoznačené potraviny a hotové uvařené jídlo.

Vhodné potraviny do komunitní lednice jsou:

  • nenahnilé ovoce a zelenina
  • neztvrdlé pečivo
  • mléčné výrobky do data minimální trvanlivosti
  • neotevřené konzervy
  • trvanlivé potraviny (těstoviny, rýže, luštěniny apod.),
  • balené pití, atd.

Pokud chcete do lednice darovat jídlo a nejste si jisti, že tam patří, kontaktujte koordinátora lednice, který Vám poradí, které potraviny do lednice patří a které nikoli.

Chci naplnit lednici jako firma

Firmám v dané lokalitě, které ve svém sortimentu nabízí potraviny, které již nestihnou ve své otevírací době vyprodat a jsou tím předurčeny k vyhození, nabízíme možnost se do projektu aktivně zapojit a podpořit tak myšlenku neplýtvání. V takovém případě stačí kontaktovat koordinátora komunitní lednice, který s Vámi domluví odběr nespotřebovaných potravin. Budeme rádi, když se takto zapojíte do projektu Bezezbytku.

Chci využít potraviny z lednice

Potraviny z lednice projektu Bezezbytku si může kdokoliv vzít, jsou určeny celé komunitě a nejsou pouze pro sociálně slabší jednotlivce. Při odebírání potravin je třeba dbát zvýšené opatrnosti a lze konzultovat jejich původ a kvalitu s koordinátorem komunitní lednice. Konzumace potravin z veřejné lednice je pouze na vlastní odpovědnost.

Chci umístit lednici

Zaujal vás projekt Bezezbytku a rádi byste umístili komunitní lednici ve svém prostoru? Ať už jste kavárna, komunitní nebo rodinné centrum, nezisková organizace či nadšenec, ozvěte se nám.

Projekt má v tomto ohledu na starost Linda Sokačová, Byznys pro společnost, e-mail: sokacova@byznysprospolecnost.cz.

Potraviny jako hodnota

Vyhozením jídla končí v koši také cenné zdroje, které byly potřeba k jeho výrobě jako voda, půda, něčí práce, energie a tak dále. Plýtvání je proto ekologicky velmi ničivé.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se globálně každoročně proplýtvá třetina celé potravinové produkce. Jde o obrovské množství o objemu 1,3 miliardy tun jídla. Do popelnic putuje 45 % vypěstovaného ovoce a zeleniny, 35 % ryb a mořských plodů, 30 % obilovin, 20 % mléčných výrobků a stejné množství masa. Zároveň téměř miliarda lidí na celém světě trpí hladem a podvýživou. Kdyby se plýtvání potravinami podařilo snížit o čtvrtinu, měli bychom dost jídla pro nasycení všech lidí na planetě.

Ani v Evropě není situace o moc lepší. Evropský parlament uvedl, že dle odhadů je v EU každoročně vyplýtváno kolem 88 milionů tun potravin v hodnotě 143 miliard Kč. To znamená, že průměrný občan EU vyplýtvá cca 173 kilogramům jídla za rok. Podle odhadů se nejvíce plýtvá v domácnostech, které se na plýtvání podílejí 53% objemu odpadu. A přitom zhruba desetina obyvatelstva EU si nemůže dovolit kvalitní jídlo.

Nejvíce zbytků připadá v rámci EU na Nizozemce (541 kilogramů na osobu), nejméně na Slovince (72 kilogramů). Češi vycházejí se svými 81kg/osoba/rok v hodnotě kolem 20 tisíc Kč podprůměrně, přesto by se množství vyhozených potravin mělo snížit.

Zajímavou souvislostí, která málokoho napadne je i množství spotřebované vody na výrobu potravin. Například na produkci 1 kg hovězího masa může spotřeba vody dosahovat až 15 000 litrů, na 1kg sýra až 5000 litrů vody, na 1kg brambor kolem 1000 litrů vody. (Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí).

Zaujaly Vás aktivity projektu Bezezbytku? Kontaktujte nás: Linda Sokačová, e-mail: sokacova@byznysprospolecnost.cz z Byznysu pro společnost.