Pro někoho koníček, pro někoho přežití

Zdravé stravování je stále oblíbenější u mnoha lidí, a to nejen ve velkých městech. Napomáhají tomu i nově zřizované bio obchody, ale také speciální sekce bio potravin a raw potravin v prodejnách velkých řetězců. Ti z vás, kteří tak mají chuť na zdravé jídlo a zdravé potraviny mají většinou vše snadno a rychle po ruce. I rychlá jídla v moderních fastfoodech mají v sortimentech zařazená dietní jídla či zdravé snídaně. Pro toho, kdo si rád užívá výživnou snídani a chce si udržet silný imunitní systém, může být další možností tzv. superfood neboli superpotraviny. Do této kategorie můžeme zařadit proteinové nápoje, smoothie, tedy živiny v přírodní a nezpracované formě, které jsou významnou zásobárnou proteinů, minerálů, antioxidantů, vitamínů a esenciálních mastných kyselin. Jestli uvažujete, že zařadíte alespoň část zdravých potravin do vašeho jídelníčku, rozhodně si vše předem připravte.

Čím tedy začít? Zdravá strava není pro každého, tedy bohužel stále platí, že co je zdravé, to není levné. Tento fakt bohužel s sebou přináší skutečnost, že kdo chce jíst zdravě, musí si připlatit.

Prvně si tedy napište své nové menu a nákupní seznam, ať nenakoupíte zbytečně moc potravin, které pak nestačíte zkonzumovat. Je také možné, že vám určitá jídla nebudou hned po chuti, proto kupujte raději malá balení na zkoušku. Zaujala vás raw strava? Začněte postupně kombinovat tepelně upravená jídla a syrovou stravu, ať si na to vaše tělo postupně zvykne.

5 zásad:

  • Uvažujte o jídle, jako o energii pro život a zbytečně s ním neplýtvejte
  • Choďte nakupovat cíleně a ne hladoví
  • Nakupujte kvalitní potraviny v malých baleních
  • Nevyhazujte zbytečně zvadlé ovoce a zeleninu
  • Myslete i na lidi v nouzi

 

Každé plýtvání znamená něčí hlad

Víte, že až 40 % Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce, což v přepočtu dělá za rok až 115 kg na osobu? Za jeden rok tak každý vyhodíme potraviny v hodnotě 20.000 Kč. V celosvětovém měřítku pak celá 1/3 (cca 1,3 miliardy tun) vyrobených potravin končí na skládkách, přitom na světě je 800 milionů hladovějících lidí.

V České republice je stále více než 10 % obyvatel ohroženo chudobou či sociálním vyloučením. V roce 2013 proto vznikla Národní potravinová sbírka, která úzce spolupracuje nejen s potravinovými bankami v regionech, ale i s organizacemi jako je Armáda spásy, Naděje nebo Charita ČR.

Národní potravinová sbírka se koná každoročně v listopadu, letos již po páté v řadě. Během jednoho dne se otevře více než 750 míst po celé ČR a lidé tak budou moci nakoupit potraviny a drogistické zboží a darovat je prostřednictvím sbírky lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci (matky s dětmi v azylových domech, děti v dětských domovech, senioři, lidi s handicapem a další).

ZDROJ: Agentura Ipsos, konference Food Waste 2013, FAO – organizace pro výživu a zemědělství