Dnes mají lidé z celé České republiky možnost od 8 do 20 hodin v rámci Národní potravinové sbírky zakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží a darovat je těm, kdo jsou na pokraji hmotné nouze. Pomoc pak putuje zejména k seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů.

Sáček těstovin, masová konzerva, balík dětských plen – jsou možná pro někoho běžná položka na týdenním nákupním seznamu. Pro jiného to může být zásadní věc, která mu výrazně ulehčí život. Národní potravinová sbírka proto již tradičně dává možnost každému, kdo může a chce, pomoci potřebným. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí.

Do 5. ročníku se letos se zapojily: Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro, dm drogerie markt a ROSSMANN. Každý z nás zde může pomoci svým nákupem lidem v nouzi. Cesta potravin a drogistických potřeb vede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří jsou přímo v obchodech za pokladnami a jsou označeni logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a dnes večer budou darované potraviny převezeny do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud již potraviny putují k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným. Důležité je, že cesta potravin je přímá a krátká. Darované potraviny zůstávají v pobočce potravinové banky v tom kraji, kde byly darovány. Proto darováním pomáhají dárci především ve svém okolí.

Sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost. Záštitu nad sbírkou převzal ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten se dnes osobně zúčastní sbírky v hypermarketu Globus v Olomouci.

 

11. listopad je dnem Národní potravinové sbírky