Děčínsko – Chcete pomoci lidem bez domova, lidem v nouzi? Pak máte možnost. V sobotu 21. listopadu totiž proběhnou hned dvě akce na podporu bezdomovců. Do akcí se zapojí také Děčínsko.

Národní potravinová sbírka bude probíhat od 8 do 20 hodin. V Ústeckém kraji se do jejího třetího ročníku zapojí 26 marketů, na Děčínsku to bude například obchodní dům Albert ve Varnsdorfu či hypermarketTESCOv Děčíně.

„Sbírka je závislá především na dobrovolnictví a její úspěch spočívá ve vaší podpoře,“ říkají organizátoři s tím, že na Šluknovsku se sbírkou pomohou studenti Střední zdravotnické školy, Obchodní akademie a VOŠ a SŠ Varnsdorf.

V den sbírky budou dobrovolníci na prodejnách označeni zástěrami s logem projektu a uvítají zákazníky u vchodů do prodejen letáčky s výčtem doporučených potravin vhodných k darování.

Darované potraviny můžete za pokladnami předávat dobrovolníkům do košíků opět opatřených logem projektu. CEDR pak během roku zajišťuje distribuci potravin v rámci potravinové banky lidem v nouzi i mezi další organizace, které pracují s lidmi v nouzi, což je například Agentura Pondělí, terénní pracovníci měst Krásná Lípa, Rumburk, Šluknov.

Cílem sbírky je nejen získat potraviny pro lidi v nouzi, ale i upozornit veřejnost na to, že i v České republice je chudoba problémem a že je mnoho lidí v těžké životní situaci, ve které si sami nemohou zajistit ani základní potraviny a jsou závislí na pomoci druhých.

„Snažíme se rozvinout diskuzi a hledat řešení letitého problému, kdy na jedné straně část občanů trpí nedostatkem jídla, a druhá skupina jím plýtvá. Že to v Česku s hladem není tak zlé? Podle kvalifikovaných odhadů žije v zemi na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí,“ píší na svých webových stránkách www.potravinypomáhaji.cz organizátoři akce.

Národní potravinová sbírka ale není jedinou akcí na podporu lidí v nouzi. Ten samý den ještě proběhne Noc venku, v areálu kostela a čajovny Na kopečku v Rumburku. Začátek je v 17 hodin a jedná se o akci, která vznikla již v 70. letech minulého století v Anglii. Začaly s tím skupinky studentů, kterým nebyl lhostejný osud lidí bez domova. Přidávaly se další skupiny – v Londýně, v Cambridge, v Oxfordu a v mnoha dalších městech. Cílem akce je seznámit se s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova. Je to jedinečná možnost, jak strávit noc venku, a to bez běžného komfortu. Je to zároveň šance, jak zareagovat na otázku bezdomovectví a podpořit místní lidi bez domova. V Čechách byla Noc venku poprvé organizovaná v roce 2012 a letos se uskutečňuje v 18 městech, včetně Rumburku.

Zpráva vyšla v Děčínském deníku 9. 11. 2015, autorem je redaktor Luděk Stínil


 

 Národní potravinovou sbírku 2015 podporují:

NPS organizuje: Byznys pro společnost ve spolupráci s Armádou Spásy a Federací potravinových bank
Strategičtí partneři: Albert, dm, Globus, Kaufland, Makro, Penny Market, Tesco, Carrier
Partneři: Raben Logistics, Mars, Rohlik.cz, Sodexo, Sodexo Benefity, Unilever
S podporou: Ministerstvo zemědělství, MČ Praha 7, Mateřská škola Uranie, ZŠ Letohradská P7
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Mediální partneři: DeadLineMedia, Loosers, MilujemeJidlo.cz, My89.cz

O Byznys pro společnost, z.s.:

Největší organizace na podporu společensky odpovědného byznysu v ČR. Je národní partnerskou organizací CSR Europe, celoevropské platformy pro odpovědné podnikání (corporate social responsibility) a českým koordinátorem mezinárodních programů (např. Diverzita.cz). V Česku vedle NPS organizuje třeba celosvětové dny firemního dobrovolnictví Give&Gain a Engage.

www.byznysprospolecnost.cz // facebook.com/byznysprospolecnost  // twitter.com/odpovednefirmy
kontakt: Jakub Unger, unger@byznysprospolecnost.cz , +420737214123

Děčínský deník: Sbírka pomůže lidem bez domova, přidává se také Děčínsko