Nesnědené jídlo z domova, přebytek ingrediencí z přípravy večeře nebo zbytečně velký nákup před odjezdem domů – právě kvůli takovým problémům vznikla na vysokoškolských kolejích na Klíši v Ústí nad Labem veřejná lednice.

Lednice funguje na jednoduchém principu. Co ubytovaní studenti nesnědí, mohou zanechat v lednici a jakýkoliv student si z ní následně může cokoliv zadarmo vzít. Prvotní nápad iniciovala Lucie Stádníková, která se inspirovala nabídkou nespotřebovaného jídla na studentských facebookových stránkách, kterou propojila se službou veřejných lednic. K instalaci lednice napomohla kolejní rada a správa kolejí a menz, která poskytla lednici a regál na sypké přebytky (mouku, cukr, sůl atd.). Vzhledem k tomu, že na kolejích bydlí i celá řada zahraničních studentů, je na lednici vedle českého návodu také text v angličtině.

Instalace veřejných lednic už proběhla v celé řadě dalších českých měst. Úplně první zprovoznili v Plzni, následovaly České Budějovice, Pelhřimov, Chrudim a Praha. V hlavním městě již fungují 4, z toho dvě se nachází v prostoru vysokoškolských kolejí, konkrétně na Roosweltově koleji VŠE v Holešovicích a Koleji Vltava na Jižním Městě. Nejčastěji však fungují veřejné ledničky u kaváren, neboť obsluha je má neustále pod kontrolou a může je udržovat v čistotě. Jejich zakladatelé shodně uvádějí, že hlavním impulzem k zřízení byla snaha předejít zbytečnému vyhazování jídla.

Veřejná lednice pomůže ústeckým studentům v boji proti plýtvání